Showring - Resutls from Angus Open and Junior Shows Showring - Resutls from Angus Open and Junior Shows Showring - Resutls from Angus Open and Junior ShowsBack to Angus Shows
  Open Shows

ROV Champions Named at NILE
Judge Doug Satree, Montague, Texas, evaluated 107 entries Oct. 17 at the Northern International Livestock Exposition (NILE) Roll of Victory (ROV) Angus Show in Billings, Mont.


GRAND CHAMPIONS


Grand champion bull, G13 Intuition, by Kirk Cattle Co., Altus, Okla.; Greg Smith, Elida, N.M.; and Twelve Oaks Farm, Ellisville, Miss. He’s an Oct. 2006 son of G13 Encore.
 

Grand champion female, Lazy JB Destiny 701, by Brandon Creamer, Montrose, Colo. She’s an April 2007 daughter of WK New Design 5474.


Grand champion cow-calf pair, Green’s Coco 4088, by Jena Wagner, Billings, Mont. She’s an April 2004 daughter of Northern Express 0424. Her calf is a March 2008 daughter of Rito 1I2 of 2536 Rito 6I6.
 

RESERVE GRAND CHAMPIONS


Reserve grand champion bull, Gohr Super Sport 0771, by Brad & Dawn Gohr, Madras, Ore. He’s a Sept. 2007 son of Gamble’s Hot Rod.
 

Reserve grand champion female, Heritage 330F Miss Ella 7516, by Lauren Adcock, Moweaqua, Ill. She’s a Feb. 2007 daughter of Schurrtop MC 2500.

DIVISION WINNERS
BULLS


Junior calf champion, Lazy JB Bacardi 8000, by Britney Creamer, Montrose, Colo.
 

Reserve junior calf champion, Wagner JB 8251, by Jordyn Wagner, Billings, Mont.


Reserve senior calf champion, BDR Chinook 276, by Blue Drifter Ranch, Issaquah, Wash.
 

Intermediate champion, Ayres Beefland 187, by Pioneer Angus, Junction City, Ore.; and S&T Angus, Dexter, Ore.


Reserve intermediate champion, G13 Storm, by Greg Smith, Elida, N.M
 

Junior champion, SSR Trooper 117, by Tessa Faulkner, Gooding, Idaho.


Reserve junior champion, G13 Soldier, by Greg Smith, Elida, N.M.; G13 Angus Ranch Inc., Lubbock, Texas; and Donald Dunagan, Riverdale, Calif.
 

Reserve senior champion, Forum SGW, by Sam & Gyra Wagner, Harlan, Kan.

DIVISION WINNERS
FEMALES


Junior calf champion, Limestone Arkdale Pride U184, by Heritage Cattle Co. LLC, Buhl, Idaho; Jake & Kami Scott, Gordon, Neb.; and William Manning, New Albany, Miss.
 

Reserve junior calf champion, McCoy Anita 503-803, by Katelyn McCoy, Imbler, Ore.


Senior calf champion, JF Peg T750, by Jeff Flesch, Shelby, Mont.
 

Reserve senior calf champion, Fraser Mabelene 710, by Tessa Faulkner, Gooding, Idaho.


Intermediate champion, TW Blackcap T421, by Travis Winters, Joliet, Mont.
 

Reserve intermediate champion, Gohr Tibbie 0726, by Nicole Jorgensen, Culver, Ore.


Senior champion, Gohr Blackcap 6177, by Lexi Heater, Lebanon, Ore.; and Brad & Dawn Gohr, Madras, Ore.
 

Reserve senior champion, TLC BJ’s Amazing Grace 1216, by David Wiseman, Filer, Idaho.

OTHER WINNER


First-place best six head, by Brad & Dawn Gohr, Madras, Ore.

  OTHER WINNERS, not pictured

First-place get-of-sire, progeny of G13 Structure, by Greg Smith, Elida, N.M.

First-place jr. get-of-sire, progeny of G13 Structure, by Greg Smith, Elida, N.M.


Back to Angus Shows
Copyright © 2006 Angus Productions, Inc.