|
|
|
|
|
|
Wisconsin State Fair Open Angus Show
Aug. 6 Milwaukee No. entries: 122 Judge: Vance Uden, Franklin, Neb.
|
|
Grand champion bull, Lynnbrook Dateline 363, by Weaver Angus Farm, Peoria, Ill.; Lynnbrook Farms, Williamsfield, Ill.; and Aden & Bock Farms, Hanna City, Ill. Hes a Sept. 2003 son of Vermilion Dateline 7078. |
|
Grand champion female, Hartz Black Lady Lass 493, by Deanna Hartzell, Mineral Point. Shes an April 2004 daughter of Boyd New Day 8005. |
Grand champion cow-calf pair, 2K Pride 613, by Kelsi Retallick, Glen Haven. Shes a March 2003 daughter of SAF Strategy 9015. Her calf is a Feb. 2005 son of Bon-View New Design 1407. |
|
|
Reserve grand champion bull, Dameron R&W New Deal 446, by Callie Rickard, Heyworth, Ill. Hes a March 2004 son of PVF New Horizon 001. |
|
Reserve grand champion female, WAF Missie 3137, by Weaver Angus Farm, Peoria, Ill., and Benjamin Marsh, Union, Ill. Shes a Sept. 2003 daughter of CA Future Direction 5321. |
Reserve grand champion cow-calf pair, Clifton Forever Lady MLA 929, by Heidi Tremaine and Tremaine Angus, both of Oconomowoc. Shes a March 1999 daughter of N-Bar Emulation EXT. Her calf is a March 2005 daughter of Rito 2V1 of 2536 1407. |
|
|
Junior calf champion, Tremaine Freedom 501, by Luke Tremaine, Oconomowoc. |
|
Reserve junior calf champion, SLF Frontersman 165, by Springlake Farm, Kingston, Ill. |
Senior calf champion, A Plus Extreme 4207, by Rick and Leslie Mindemann, Sullivan. |
|
Reserve senior calf champion, TFA Magnum Improvement 1104, by Zach Terry, Sheridan, Ill. |
Intermediate champion, WGA Powerhouse 0423, by James Marsh, Union, Ill. |
|
Reserve intermediate champion, LW Premium 7J04, by Courtney Jentz, Fennimore. |
Reserve junior champion, Lemenager Ever Last 412, by Ross and Bradley Thomas, both of Clinton, Ill., and Lemenager Cattle, Clifton, Ill. |
|
|
Junior calf champion, Blue Ston Queen 5017, by Blue Ston Farms, Stonington, Ill. |
|
Reserve junior calf champion, SLF Enchantress 815, by Tyler Rhode, Hudson, Ill. |
Senior calf champion, LLA Georgina 411, by Lakeland Farm, Palmyra. |
|
Reserve senior calf champion, Briarwood Winnie 324, by Ben and Gail Brancel, Endeavor. |
Intermediate champion, Hartz Black Lady Lass 495, by Deanna Hartzell, Mineral Point. |
|
Reserve senior champion, Finleys Elba Pride 3172, by Courtney Jentz, Fennimore. |
Wisconsin reserve junior champion female, Fernvale BC Blackbird 412, by Dana May, Mineral Point. |
|
Wisconsin junior champion bull, Mindemann Royal Design 428, by Rick and Leslie Mindemann, Sullivan. |
Wisconsin reserve junior champion bull, HBL Jake G405, by Kaley Bockhop, Belmont. |
|
|
|
DIVISION WINNERS, NOT PICTURED
FEMALES |
|
|
|
|
|
Reserve intermediate champion, Dameron Marshall Lady 4128, by Christopher Cassady, Ancona, Ill.
Reserve junior champion, Dameron Bardot 452, by Callie Rickard, Heyworth, Ill.
|
|
|
OTHER WINNERS, NOT PICTURED
|
|
|
|
|
|
First-place get-of-sire and first-place junior get-of-sire, progeny of TC Freedom 104, by Lakeland Farm, Palmyra.
First-place breeders best six head, by 2K Cattle Ent., Glen Haven.
Premier Breeder, Diamond K Farms, Fennimore.
Premier Exhibitor, Springlake Farm, Kingston, Ill.
Herdsman Award, Tremaine Angus, Oconomowoc.
|
|
|
|
|